Skup się i zachowaj spokój – kilka rad dla uczących się w domu do egzaminów

Szkoły są zamknięte, ale powinieneś przygotowywać się do egzaminów – egzaminy na pewno się odbędą. Na razie nie wiadomo tylko w jakiej formie.

Jak uczyć się, gdy świat – i egzaminy – pogrążone są w chaosie?

Nagle wszyscy znaleźliśmy się w innej rzeczywiści. Inaczej wygląda pracy i nauka. Niezwykle ważne jest, abyś był pozytywnie nastawiony, skupiony i przygotowywał się do egzaminów, zakładają, że odbędą się normalne.

Ministerstwo Edukacji na pewno ogłosi jak będą wyglądać egzaminy. Na razie wszyscy mają jeszcze nadzieję, że egzaminy będą miały tradycyjną formę – wszyscy uczniowie piszą egzamin razem w sali gimnastycznej. Nie czekaj na decyzję ministerstwa – egzaminy będą – bądź gotowy.

Egzaminy mogą wyglądać inaczej, ale na pewno twoja wiedza zostanie sprawdzona. Będzie to nowa sytuacja i będziesz musiał odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Dlatego zachowaj spokój i skup się na zadaniach, które są przed tobą. Pamiętaj – wszyscy uczniowie są w tej samej – nowej – sytuacji. Nikt nie ma lepiej, ani gorzej.

Kilka wskazówek – jak przygotować się w domu do egzaminów.

Planowanie

Zacznij od zaplanowania nauki. Zdecyduj, co i w jakim tempie musisz wykonać do końca roku szkolnego.

Twój dzień może nie musi wyglądać, tak jak twój szkolny plan lekcji. Może lepiej ci się będzie uczyło rano polskiego, a po południu matematyki. Sprawdź co daje lepsze efekty.

Skontaktuj się z nauczycielem i ustal, czego jeszcze nie przerobiłeś do egzaminu. Może twoi nauczyciele już do ciebie pisali.

Porozmawiaj z rodzicami i opowiedz o swoich potrzebach w dostępie do technologii, np. komputera lub subskrypcji jakiego kanału edukacyjnego.

Nie odwlekaj planowania. Teraz jest na to czas.

Jakość, nie ilość

Nie musisz spędzać każdej minuty swojego życia zamknięty w pokoju i patrzący w książki. Poświęć 2 godziny rano na naukę najważniejszych rzeczy, najlepiej zaraz po śniadaniu. Pamiętaj również o zadaniach i materiałach od twoich nauczycieli.

Skupić się na jakości nauki, a nie na czasie, który na nią poświęcasz.

Zamknięcie szkół to dla niektórych uczniów, okazja by się nie uczyć. Nauka w domu pod przymusem, może dać efekt przeciwny od zamierzonego. Może czas na zmianę myślenia i ustalenie priorytetów?

Ucz się regularnie w krótkich porcjach czasu. Dzięki temu utrzymasz koncentrację, nauczysz się więcej i szybciej. Wykorzystaj do tego metodę pomodoro, jeśli jeszcze jej nie używasz.

Egzaminy to maraton, a nie sprint! 

Zamknięcie szkół i lekcje w trybie on-line przenoszą odpowiedzialność za uczenie się na uczniów. Musisz uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Teraz wszystko jest w twoich rękach.

Miejsce do nauki

W domu pełnym rodziny ważne jest, abyś znalazł spokojną przestrzeń do nauki. Jeśli to możliwe, unikaj stołu w kuchni, ponieważ to miejsce do spożywania posiłków. Powinno kojarzyć się z przyjemnością i spokojem, ale nie z wytężoną pracą intelektualną. Przecież nie chcesz znienawidzić miejsca spotkań całej rodziny.

Korzystaj z e-zasobów

Wiedza jest w internecie, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Warto przeszukać internet w poszukiwaniu wiarygodnych źródeł.

Regularny kontakt

Nie izoluj się. Ucz się w parach lub małych grupach przez Skype, tak jak robiłbyś to przed epidemią koronawirusa. Pamiętaj też o stałym kontakcie z nauczycielem. Pytaj o źródła wiedzy oraz o sprawdzanie twoich postępów w nauce.

Dla większości nauczycieli jest to także nowa sytuacja. Też muszą się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Ich rolą jest pomoc i wsparcie uczniów.

Samotestowanie

Zapoznaj się z formą egzaminu – w internecie są przykładowe testy. Sprawdź, ile będziesz mieć czasu i co możesz mieć ze sobą.

Warto też znać schemat oceniania odpowiedzi.

Testuj się w domu, codziennie. Odpowiadanie na pytania egzaminacyjne, nie tylko sprawdzi twoją wiedzę, ale również zwiększy twoją biegłości w wydobywaniu informacji z głowy. Praktyka czyni mistrza.

Powodzenia!

Na podstawie The Irish Times i własnych doświadczeń edukacyjnych

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *