Efektywna nauka – dlaczego warto uczyć się skutecznie

Wbrew temu, co sądzi wiele osób nauka nie kończy się na szkole. Tam się też nie zaczyna. Ale to w szkole utrwalane są nawyki uczenia się, które mają wpływ na całą edukację.

Czy ktoś ci kiedyś powiedział jak masz się uczyć?

Może pokazał w jaki sposób należy notować?

Raczej nie.

Jeśli nie wiesz jak się uczyć, nie uczysz się skutecznie. Co to znaczy skutecznie? Skutecznie to znaczy poświęcasz minimum czasu, żeby zdobyć maksimum wiedzy i żeby ta wiedza została z tobą na długo, a nie tylko do najbliższego sprawdzianu, czy prezentacji przed szefem.

Chodziłeś do szkoły kilka lat temu, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt. Nikt Cię nie uczył jak się masz uczyć. Czy twoje dzieci wiedzą jak się mają uczyć?

Dlaczego musisz uczyć się efektywnie

Pędzący świat nie pozostawia złudzeń – ten kto się nie uczy pozostaje w tyle. Ciągłe nowości wymagają od nas niekończącego się dokształcania.

Czy dzieci są na to gotowe? Czy mają po prostu umieć i tyle? Nauka powinna zaczynać się od tego, jak się uczyć.

Gdy na pierwszych zajęciach treningu skutecznego uczenia się zadaje uczniom III klasy gimnazjum pytanie, czy w szkole podstawowej na lekcji historii uczyli się o starożytnej Grecji, niepewnie odpowiadają, że tak. Zadaje kolejne pytanie – czy uczyli się o starożytnej Grecji w gimnazjum – trochę pewniej odpowiadają, że tak.

– W takim razie, w którym roku była bitwa pod Maratonem?

Cicha. W sali też jest cicho. Czasem zdarza się, że ktoś rzuci jakąś przypadkową datę albo ironicznie zapyta, czy nie chodzi mi aby o maraton warszawski.

Trzeba zająć się martwić?

Uczniowie się nie uczą. Kiedyś młodzież była inna, lepsza. Mają słabą pamięć.

Nie!

To znaczy, że uczą się nieefektywnie. Mimo że historia starożytnej Grecji pojawiała się już na dwóch poziomach edukacji, nadal tego nie pamiętają. Tak jest z większością wiedzy szkolnej. I dotyczy praktycznie każdego ucznia. Spróbuj przypomnieć sobie coś z lekcji biologii o porostach, z chemii o wiązaniach kowalencyjnych lub zrobić rozbiór zdania z języka polskiego.

Jak uczy się większość uczniów

Pewnie myślisz – to nie są istotne informacje i dobrze, że tego nie pamiętam. Zgoda. Ale na pewno wielu zagadnień na studiach musiałeś uczyć się od początku, mimo że wcześniej już się ich uczyłeś. Podobnie jest w życiu zawodowym. Dzieje się tak, dlatego, że uczymy się nieskutecznie.

Jak to robi przeciętny uczeń? Do znudzenia czyta tekst w podręczniku lub notatkę próbując z niego coś zapamiętać. Ewentualnie szuka rozwiązania na youtubie.

Robi tak, bo nie zna innego sposobu. Kiedy czytasz po raz drugi ten sam tekst doznajesz złudzenia, że przyswoiłeś już informacje. Twój mózg jest szybszy niż oko, nudzi się, bo wie o czym zaraz przeczytasz. Ale to wcale nie znaczy, że zapamiętałeś informacje. Wręcz przeciwnie. Za trzecim razem jest jeszcze gorzej. Tracisz czas, zamiast rzeczywiście się czegoś uczyć.

W takim razie jak zapamiętać na dłużej?

Przetwarzaj i powtarzaj informacje.

Jak to robić?

Metod jest wiele i i każdy znajdzie coś dla siebie. Metody nie są nowe, korzystały z nich wielkie umysły tego świata. Metody te na początku wydadzą ci się skomplikowane i czasochłonne, ale szybko przekonasz się, że jest odwrotnie.

Cytując Goethego: “Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe”.

Używaj metod skutecznego uczenia się, a będziesz uczyć się skuteczniej i szybciej. A zaoszczędzony czas przeznaczysz na przyjemności.

Z jakich metod możesz korzystać:

– zadawaj dobre pytania;

– rób notatki;

– baw się skojarzeniami;

– rysuj nie tylko na plastyce, ale w notatkach;

– wykorzystuj fiszki nie tylko do angielskiego;

– koncentruj się na zadaniu;

– powtarzaj jak profesjonalista;

– polub klasówki i niezapowiedziane kartkówki.

Każde dziecko powinno wiedzieć, jak należy uczyć się efektywnie (a nie tylko efektownie ;)), tak by wiedza pozostała z nim na długo i w kolejnych latach edukacji była tylko pogłębiana. Jest to wizja optymistyczna, ale możliwa do realizacji dzięki znajomościom metod skutecznego uczenia się. Uczeń, który wdroży techniki skutecznego uczenia się, będzie uczył się:

– szybciej –  będzie miał więcej czasu na ruch, zabawy z rówieśnikami itp;

– skuteczniej – przyswojone informacje zostaną z nim na długo, a nie tylko do najbliższego sprawdzianu i w liceum nie trzeba będzie zaczynać wszystkiego od nowa;

–  chętniej – nauka nie będzie już nudną koniecznością.

Na co mają wpływ metody skutecznego uczenia się

Metody skutecznego uczenia się rozwijają pamięć i logiczne myślenie – nie da się zrobić dobrej notatki nie analizując materiału. Pozytywnie wpłyną na rozwój kreatywności oraz zwiększą produktywność i koncentrację. Kreatywne podejście to podstawa podczas rysowania, które jest nieodłącznym elementem skutecznego notowania oraz podczas wymyślania skojarzeń, czy porównań w celu lepszego zapamiętania materiału. Produktywność zwiększy się dzięki znajomości metod koncentracji oraz dlatego, że mózg uczenia podczas nauki nie będzie się nudził (materiał zostanie odpowiednio podzielony i powtarzany).

Autor tekstu: Katarzyna PijanowskaBe the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *